Diyette Motivasyonu Sağlamanın 7 Önemli Yolu

DİYET MOTİVASYONU İÇİN 7 ADET ÖNEMLİ ÖNERİ

Zayıflama kararı alındıktan sonra, kilo vermek için gereken planı yapmak ve yola çıkmak gerçekten zordur. Çoğu zaman, bu zorlu yola başlamak için insanların geçerli ve sağlam bir motivasyonu yoktur ya da devam ederken başlangıçtaki motivasyonlarını yitirirler. İşte bu yazımızda insanların diyette motivasyonunun koruma ve  düşürmeme adına çok önemli 7 önerimiz olacak. İşte diyet motivasyonu için önerilerimiz.

 

1. Yediklerinizi yazın. Diyet günlüğünüz olsun.

Yediklerinizi yazmak, başarılı olmada ve diyet motivasyonu sağlamada çok önemlidir. Sizi daha bilinçli yeme alışkanlığına sevk edecektir. İnsan dün ne yediğini unutur, fakat günlük tutmanız yediklerinizin farkındalığını oluşturmada çok  etkili olacaktır. Ayrıca yapılan çalışmada diyet günlüğü tutan kişilerin zayıflamada daha başarılı olduğu saptanmıştır.

 

2. Kaçamakları yapmadan önce düşünün!

Canınız çılgın gibi tatlı çekti, öyle ki rüyalarınıza girecek! Bunu yemeniz belki 3 dakikanızı almaz. O kadar emekle verdiğiniz  kilolarınız bu ufak kaçamağı hak ediyor mu? Peki, onca zaman spor salonu ya da yaptığınız yürüyüşler, içemediğiniz asitli içecekler, verdiğiniz nefis savaşı? Değer mi bir anlık hevese? Değmeyeceğiniz siz de biliyorsunuz! Yapmayın, dayanın, sonu güzel olacak inanın.

 

3. Gerçekçi hedefler belirleyin!

Birçok diyet ve spor aktiviteleri hızlı ve kolay kilo kaybı vaat eder; oysa ki uzmanlar göre ideal olarak haftada 1-2 kilo vermenizi tavsiye ediyorlar. Ulaşılamaz hedeflerin belirlenmesi, hayal kırıklığı duygularına yol açabilir ve pes etmenize neden olabilir. Aksine, ulaşılabilir hedefler belirleyip, başarıya ulaşmak, başarı duygusuyla birlikte ayrı bir motivasyon sağlar.

Kendi kendine verilen kilo verme hedeflerine ulaşan kişilerin, uzun vadede bu başarılarını sürdürmeleri çok daha kolay olmaktadır. Bir çalışmaya göre, kilo verme hedefleri başka kişiler (Spor salonları, uzman diyetisyenler vb.) tarafından belirlenen kadınların planlanan programdan çıkma eğiliminde olduklarını göstermiştir.

 

4. Sizin yaşamınıza uygun program seçin.

Başarabileceğiniz bir kilo verme programı tespit edin, uzun vadede takip edilmesi neredeyse imkânsız programlardan uzak durun.

Birçok diyet yaklaşımı olsa da özünde birçoğu kaloriyi azaltma yönünde hedef koymaktadır. Kalori alımınızı azaltmak kilo vermenizi sağlayacaktır. Ancak, özellikle sık sık yo-yo diyet (Belli durumlara göre hızlı kilo vermek, daha sonra tekrar almak. Örneğin yaz geldi kilo vereyim, yazın ne varsa yiyeyim kışa kilo alayım ve benzeri yaklaşım, asansör misali bir yukarı bir aşağı.) tarzında beslenmek, gelecekteki kilo alımının bir işaretçisidir. Bu sebeple, belirli yiyecekleri tamamen ortadan kaldıran katı diyetlerden uzak durun. Araştırmalar, “tamamen ya da hiçbir şey” zihniyetinin kilo verme konusundaki başarı olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Bunun yerine kendi özel planınızı oluşturmayı deneyin.

 

5. Sosyal desteğiniz mutlaka olsun.

İnsanların motivasyon için düzenli desteğe ve olumlu geri bildirimlere ihtiyaçları vardır. Yakın aile ve arkadaşlarınıza kilo verme hedefleriniz hakkında bilgi verin, böylece bu zorlu süreçte size destek olabilirler.

Mümkünse sizin gibi hedefleri olan bir kilo verme arkadaşı bulun. Böylece birlikte çalışabilir, birbiriniz üzerinde sorumlu olabilir ve süreç boyunca birbirinizi teşvik edebilirsiniz.

Ayrıca, bir destek grubuna da katılmayı düşünebilirsiniz. Diyet motivasyonu için hem kişisel hem de online destek gruplarının faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

 

6. Olumlu düşünün ve olumlu konuşun!

Olumlu beklentileri olan ve hedeflerine ulaşma konusunda kendilerine güvenen insanları kilo verme konusunda daha başarılı olmaktadır.

Diyet motivasyonu ve kilo verme konusunda olumlu konuşmaya başlayın. İzleyeceğiniz adımları konuşun ve düşüncelerinizi yüksek sesle söyleyin.

Ayrıca sadece ulaşacakları kiloyu düşünen kişilerin, hedeflerini gerçekleştirmekte daha başarısız olduğu görülmüştür. Bu sebepten, süreçten mutlu olmaya bakın ve her bir süreçteki hedeflerinize ulaşmaya odaklanın.

 

7. Mücadelenizi planlayın ve olası aksilikleri karşı hazırlıklı olun!

Günlük sıkıntılar ve stresler her türlü karşınıza çıkacaktır. Bu tip durumlar için plan yapmak ve başa çıkma becerilerini geliştirmek, hayat yolunda ne olursa olsun motive olmanıza yardımcı olacaktır.

He zaman, tatiller, doğum günleri veya katılacak partiler gibi güzel olaylar olacağı gibi işte ya da aile içinde stres oluşturucu etkenler de olacaktır. Kilo verme konusundaki motivasyonunuzu etkileyecek her türlü kötü olasılığa karşı çözüm planlarınızın olması gerekir. Bu tip durumlarda birçok kişi rahatlamak için yiyeceklere yönelir. Bu, onların kilo verme hedeflerini terk etmelerine yol açar. Bu sebepten, bu tip durumlara karşı “uygun başa çıkma becerileri” oluşturmanız gerekmektedir.

Gerçekten, stresle başa çıkma konusunda iyi olan kişilerin, kilo verme konusunda daha başarılı olduğu gözlenmiştir.

Stresle baş etmek için aşağıdaki yöntemlerden bazılarını kullanabilirsiniz:

Tatil, sosyal etkinlikler ve dışarda yemek için de plan yapabilirsiniz. Restoran menülerini önceden araştırıp sağlıklı bir seçenek bulabilirsiniz. Partilerde sağlıklı yiyecek veya daha küçük porsiyonlar yiyebilirsiniz.

 

Diyet Motivasyonu Kapsamında Sonuç olarak;

Kilo vermek için diyet motivasyonu sağlamak, uzun süreli kilo verme başarısı açısından önemlidir. İnsanlar motive edici farklı faktörler bulabilirler; bu yüzden, özellikle sizi neyin motive edeceğini bulmanız önemlidir.

Kendinize esnek davranmayı unutmayın. Kilo verme yolculuğunuz boyunca başarılarınızı kutlayın. Gerektiğinde çevrenizden veya profesyonel kişilerden yardım alın.

Uygun araçlar, destekler ve sağlam bir motivasyonla kilo verme hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Alt bölüme soru veya görüş belirten bir yorum yapabilir veya hemen RANDEVU alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir