DiyetisyenKİŞİOĞLU'nun Kaleminden

Bilimsel Kanıtlı 9 Kolay Kilo Verme Formülü

BİLİMSEL KANITLI 9 KOLAY KİLO VERME FORMÜLÜ

İnsanlarda kilo problemi ile beraber birçok zayıflama metodu ortaya çıktı. Bunların bir kısmı sağlıklı olmakla beraber birçok sağlıksız ve zararlı yöntemler de ortaya çıkmıştır. Size şimdi önereceğim 9 öneri kolay kilo verme noktasında bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

1- YEMEKLERDEN ÖNCE SU İÇİNİZ

Su içmenin sıklıkla hızlı kilo vermeye yardımcı olabileceği kanıtlanmıştır. Bununla alakalı birçok çalışmalar mevcuttur. Araştırmalar, su içmenin metabolizmayı 1–1,5 saatlik bir süre içinde %24-30 oranında hızlandırabileceğini ve bir miktar kalori yakmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir. Başka bir çalışma da, zayıflamak için yemeklerden yarım saat önce yaklaşık yarım litre su içmenin, diyet yapan kişilerde su içmeyenlere kıyasla daha az kalori alımına ve %44 oranında daha fazla kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

2- KAHVALTIDA YUMURTA TÜKETİNİZ

Bütün bir yumurta tüketmek, çeşitli faydaların yanı sıra kilo vermek istiyorum diyenlere de yardımcı olabilir. Çalışmalar, kahvaltıda tahıl bazlı gıdalar yerine yumurta tüketmenin önünüzdeki 36 saat boyunca daha az kalori almanıza ve daha fazla kilo ile vücut yağı kaybetmenize yardımcı olacağını göstermektedir. Eğer yumurta yemekte zorluk çekiyorsanız, kahvaltıda herhangi bir kaliteli protein kaynağı (lor peynir vs. )tüketebilirsiniz.

3- KAHVE TÜKETİNİZ

Kahve haksız bir şekilde özellikle son zamanlarda kötü ilan edilmiştir. Fakat kaliteli kahve antioksidanlarla yüklüdür. Bu nedenle sağlıklı yaşam için olduğu kadar hızlı kilo verme amacıyla da tüketilebilecek içeceklerden biridir. Gerçekleştirilen çalışmalar, kahvenin içindeki kafeinin metabolizmayı % 3–11 oranında hızlandırdığını ve yağ yakımını % 10-29’a kadar artırabildiğini göstermektedir. Bu noktada zayıflamak istiyorum diyorsanız kahvenize şeker ya da herhangi kalorisi yüksek bir madde eklemediğinizden emin olun. Çünkü bunu yapmanız kahvenin faydalarını neredeyse tamamen ortadan kaldıracaktır.

4- YEŞİL ÇAY İÇİNİZ

Kahve gibi yeşil çay da hızlı kilo verme konusunda oldukça etkilidir. Yeşil çay az miktarda kafein içermesine rağmen, yağ yakımını arttırmak için kafeinle birlikte çalıştığı düşünülen ve kateşin adı verilen güçlü antioksidanlarla yüklüdür. Yapılan birçok çalışma yeşil çayın (içecek olarak ya da yeşil çay ekstresi takviyesi olarak) zayıflama konusunda yardımcı olabileceğini göstermektedir.

5- ŞEKER İLAVELİ BESİNLERDEN UZAK DURUN

Şeker ilave edilmiş gıdalar, modern diyetin en kötü bileşenlerinden biridir. Çalışmalar, şeker (ve yüksek fruktozlu mısır şurubu) tüketiminin, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere, artan obezite riski ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle ‘zayıflamak istiyorum’ diyenlerin her şeyden önce şeker ilaveli gıdaları tüketmeyi bırakması gerekir. Diyet listesi oluştururken satın alınan ürünlerine etiketlerine dikkat edilmeli, şeker ilavesi olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

6- DAHA KÜÇÜK TABAKLAR KULLANINIZ

Hızlı zayıflama yöntemlerini uygularken daha küçük tabakların kullanılması, bazı insanların otomatik olarak daha az kalori tüketmesine yardımcı olur. Bununla birlikte, tabak boyutu herkeste eşit derecede etkili olmayabilir. Fazla kilolu olan kişilerin daha küçük tabaklar kullanması sağlıklı kilo verme noktasında daha etkili gibi görünmektedir.

7- YANINIZDA SAĞLIKLI BESİNLER BULUNDURUNUZ

‘Kilo vermek için ne yapmalıyız?’ sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biri şüphesiz, sağlıklı atıştırmalar yapmak olmalıdır. Yanınızda sağlıklı yiyecekler taşımak, aşırı aç olsanız dahi sağlıksız bir şeyler yemenizi önleyip kilo verme hedefinizi destekleyebilir. Kolay hazırlanabilen ve kolay taşınabilir basit atıştırmalıklar arasında şunlar sayılabilir: meyveler, kuruyemişler, havuç, yoğurt ve haşlanmış.

8- BAHARATLI BESİNLER TÜKETİNİZ

Kilo verme diyeti için program oluştururken mutlaka yer verilmesi gereken acı pul biber, metabolizmayı hızlandıran ve iştahınızı azaltan baharatlı bir bileşim olan kapsaisin içerir. Bununla birlikte, insanlar zaman içinde kapsaisin etkisine tolerans geliştirebilir; bu da bileşenin uzun süreli etkinliğini sınırlayabilir.

9- AEROBİK EGZERSİZLER YAPINIZ

Aerobik egzersiz yapmak (kardiyo gibi) hızlı kilo vermeye yardımcı olmanın yanı sıra fiziksel ve zihinsel sağlığınızı iyileştirmek için de mükemmel bir yoldur. Aerobik egzersizlerin özellikle, organlarınız etrafında birikme ve metabolik hastalığa neden olma eğiliminde olan göbek yağı yakımı ve basen eritme konusunda etkili olduğu görülmektedir.

Alt bölüme soru veya görüş belirten bir yorum yapabilir veya hemen RANDEVU alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir