Diyette Başarılı Olabilmenin Sırlı Anahtarları

Diyet yapıp fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyor ama bir türlü başarılı olamıyor musunuz? O zaman zayıf noktalarınızı saptadıktan sonra önerilerimize göz atın.

         Her diyet ürününe kanmayın!

Kalori kısıtlaması yaparken dikkat edilecek küçük tüyolarla işiniz daha kolay olabilir. Örneğin dışarıda yemek yerken sipariş ettiğiniz tabağı yakınınızla paylaşmak ya da yarısını eve götürmek üzere paketletmek, daha düşük kalorili besinlerle sevdiğiniz ve muhtemelen yüksek kalorili besinleri kombine etmeye çalışmak gibi.
Baharatlar, tat vericiler, limon suyu, hardal ve balzamik sirkeyle yemeklerinizi tatlandırmayı deneyin. Yemeğe salata veya az yağlı, kremasız, pirinçsiz, etsiz çorbalarla başlayın.

Her diyet ürüne kanmayın, etiket okuma alışkanlığı kazanın. Diyet ürünler sektörüne artan talep ve kişilerin daha sağlıklı olma çabaları nedeniyle piyasada diyet adı altında pek çok ürün bulunuyor. Ancak bunların çoğu ideal reçetelerde değil. Dolayısıyla, mutlaka etiketleri okumalı, şeker, yağ, posa ve kalori içeriği kontrol edilerek tüketilmeli.

Tatlı krizlerini tatlıya bağlayın. Bunun için hafif bir öğle yemeği yiyip masum bir tatlı kaçamağı yapmak için kendinize hak tanıyabilirsiniz.
Yemeklerinizi baharatlarla zenginleştirin, besinlerin termik etkisinden faydalanın. Kırmızı biber, zencefil, acı sos ve acı hardal gibi termik etkisi yüksek baharatları yemeklerinize ekleyerek metabolik hızınızı canlandırabilirsiniz. Bazı çalışmalara göre yüzde 25’e varan oranda etkili olabilecek bu yöntem denemeye değer.

          Abur cuburlardan uzak durun!

Uyku saatlerinizi dengelemeye çalışın. Yapılan çalışmalar uyku süresi ile kilo kontrolü arasında bağlantı kurmuş, düzenli ve kaliteli uyuma alışkanlığına sahip bireylerin daha hızlı metabolizmaya sahip olduğu gözlenmiştir. Diyetinizde kalsiyum bakımından zengin gıdaların yer almasına dikkat edin. Bunun için light süt ve süt ürünlerini hem ana öğünlerde hem de ara öğünlerde tüketin. Özellikle light kefir olmazsa olmaz besinler listenize girmeli. Zararlı abur cuburlardan uzak durun. Alışverişe tok karınla çıkarak bu besinlere karşı duyulan isteği de de azaltmaya gayret edin. Kahvaltınızı kesinlikle atlamayın. Bütün gece aç kalmış vücudunuzun enerji ihtiyacını karşılamak için yeterli ve dengeli bir menü planlayın. Öte yandan her gün aynı besinleri tüketme hatasına da düşmeyin. Belli günlerde farklı besin kombinasyonlarıyla hem farklı besinsel içeriği hayatınıza katın hem de metabolizmanızı monotonluktan çıkarın. Fazla besin alımı kadar yetersiz besin alımı ve çok düşük kalorili diyetler yapmanın da yetersizliği ispatlanmıştır. Pek çok hastalığa yatkınlığı artırabilecek bu tarz yöntemlerden uzak durmalı, uzman ekip tarafından sizin için özel hazırlanmış menüler takip etmelisiniz.

Eğer bir şeyi çok istiyorsak genellikle kolay ve hızlı bir yol ararız. Ne yazık ki çoğu zaman bu işe yaramaz. Zayıflamak bazen zor ve zaman gerektiren bir süreçtir. Fazla kilolarınızı bir gecede almadığınız gibi bir gecede de veremezsiniz.

 

Diyetisyen Mehmet Fatih KİŞİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir