KİŞİOĞLU'nun Kaleminden

Kışın Alınan Kiloları Vermenin Sihirli Anahtarları!

Bahar ayları gelmeye başlayınca kış boyunca aldığımız kilolar göze batar hale geldi. Aldığı kiloyu vermek için çeşitli yollara başvuran insanlar bir şekilde kilolarından kurtulmak istiyor. Kış aylarında alınan kiloları sağlıklı bir şekilde vermenin püf noktaları;

 • Az az ve sık sık beslenin.

Az az ve sık sık beslenme ile metabolizma hızınız yavaşlamayacak ve uzun süre aç kalmayacaksınız. En ideal beslenme planı günde 3 ana ve 3 ara öğün olacak şekildedir.

 • Öğün atlamayın.

Öğün atladığınız takdirde diğer öğün daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedeceksiniz. Ve dengesiz beslenmeye neden olacaktır. Bu da kilo almanızı kolaylaştıracaktır.

 • Bol bol sıvı tüketin.

Günde 500 ml fazla su içmek metabolizmayı yüzde 20 hızlandırır. Bu küçük oran bile haftada 400 gram kaybetmenize sebep olur. Vücut günlük en az 2 litre suya ihtiyaç duyar. Su dışında bitki çayları, greyfurt suyu, ev yapımı buzlu çay metabolizmayı hızlandıran sağlıklı içeceklerdir. Alkol, kola, gazlı içecekler, çay, kahve acıktırır, stresi artırır, yağlanmayı arttırır, özellikle alkol karaciğer harabiyetine neden olabilir.

 • Yeterince protein almaya çalışın.

Protein kasları oluşturur. Yetersiz protein alımı metabolizmayı yavaşlatır. Her öğünde protein almaya çalışın. Böylece kan şekeri dengelenir, tokluk hissi artar. Kahvaltıda haşlanmış yumurta tüketmeniz protein gereksinmeniz açısından oldukça önemlidir. Fazla protein ise yağ olarak depolanır, böbrek, karaciğer ve kalpte problem oluşturur.Kişiye göre değişmekle birlikte kişinin günlük alması gereken protein miktarı 0.8-1 gr/kg’ dır.

 • Posalı besinler bol bol tüketmeye çalışın.

Posalı besinler vücudun süpürgesidir. Toksinleri atar, tok tutar, vücut yağlanmasını önler. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Fazla posa almaktan korkmayın. Kalorisi çok azdır, Salatalık, domates, maydanoz, tere, roka gibi sebzeler ve kabuklu elma, armut, ayva gibi meyveler bol posa  içerir.

 • Metabolizmayı hızlandıracak besinler tüketin.

Baharatlı gıdalar metabolizmayı hızlandırır. Özellikle kırmızıbiber ile diğer baharatların toplamda ortalama bir çorba kaşığı kadar yemeğe eklenmesi metabolizma hızınızı arttırır. Zencefil kökü ve tarçın da metabolizmayı hızlandıran besinler arasındadır.

 • Düzenli egzersiz yapın.

Egzersizin ilk 20 dakikasında önce karbonhidratlar, sonra proteinler ve en son yağlar enerji olarak harcanır. Bu yüzden 15 dakika koşmaktansa 35 dakika yürümek daha çok yağ yakar. Ortalama hareket için günde 10 bin adım atmak şarttır.

 • Kahvaltı mutlaka yapın.

Kahvaltı etmediğinizde, vücuda açlık çektiğinize dair mesaj gönderilir. Böylece metabolizma hızınız, vücudunuzu korumak adına yavaşlar. Besinler, özellikle de karmaşık karbonhidratlar, metabolizmayı hızlandırır. Yapılan araştırmalara göre kahvaltıyı yapmayanlar, yapanlara oranla obezite 4 kat daha fazladır.

 • Gece yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeği bırakın.

Gece vücudun enerji harcaması düştüğü için yediğiniz besinleri yakmanız zorlaşır. Gece yemeğine çok yüklendiğiniz takdirde kilo almanız kaçınılmaz olabilir. Yediğiniz fazla besinler aksi takdirde vücutta yağa dönüşecektir.

 • Yemeği erken tüketin.

Araştırmalar, kuvvetli kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif akşam yemeği yiyerek kilo verildiğini gösteriyor. Akşam yemeğini olabildiğince erken bir saatte yemeye gayret edin.

 • Hareketli olmaya çalışın.

Aktif olmanın yollarını arayın. Arabanızı daha uzağa park etmek, asansörü kullanmak, evi toplarken bir sürü eşyayı bir seferde değil de birkaç seferde taşımak gibi basit ama etkili yollar bulabilirsiniz.

 

Diyetisyen Mehmet Fatih KİŞİOĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir