Ramazan Sonrası Beslenme

Ramazan Sonrası Beslenme

Ramazan sonrası beslenmeye neden ve nasıl dikkat etmeliyiz bu makalede cevaplandırıyoruz.

Ramazan ayı vücudun kendini onardığı, toksinleri atma ayıdır. Bu ayda vücut kendini yeniler. Yine bu ay vücut kendini dinlenmeye alır, metabolizma yavaşlar.

 

Vücut normal düzene geçişte zorlanabilir!

Ramazan ayı boyunca uzun süren açlık ve susuzluk hissinden sonra vücudun tekrar normal beslenme düzenine geçmesi kolay olmayabilir. Bu dönemde uzun süren açlık, 2 öğünle beslenmeye alışmış bir mide bağırsak sistemi ve yavaşlayan metabolizma sonucu mide bulantısı, iştahsızlık, gaz sancısı ve kabızlık gibi rahatsızlar yaşanabilir. Bunun yanı sıra metabolik rahatsızlığı olan kişilerde, yüksek kalorili besin tüketimi ani şeker yükselmelerine ve böylece tansiyon problemleri, kalp-damar rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Ayrıca vücuda alınan yüksek kalorili ürünlerin ağırlık artışına neden olduğu da görülebilir.

 

Yeterli ve dengeli beslenilmeli!

Tüm besin gruplarından bir arada yemek, yavaş ve iyi çiğnemek, az ve sık yemek, posa alımı için sebze ve meyveleri mutlaka tüketmek, yağı yeterli miktarda ve doymamış yağlar tüketmek tercih edilmeli. Tahıllardan, kuru baklagillerden ve hayvansal besinlerden proteini yetecek miktarda almaya dikkat etmek çok önemli.

 

Ramazan sonrası beslenme için 3 şey önemli!

Ramazanda birçok insanın uyku düzeni bozulmaktadır. Kişilerin uyku durumunu düzene sokmaları metabolizmanın düzenlenmesi açısından çok önemlidir. En verimli uyku gece uykusudur. Gece uykusu metabolizma düzenlemede ve hücrelerin yenilenmesi açısından önemlidir. Ayrıca yağ yakıcı hormonlar en aktif gece uyuduğunuzda çalışmaktadır.

İkinci  önemli şey su tüketimidir. Ramazanda yavaşlayan metabolizmaya bağlı su tüketimi azalmaktadır. Günde en az 2-2.5 litre su tüketilmeli, suyu tüketirken yemek öncesi ya da yemek sırası olması önemlidir, yemekten hemen sonra su tüketilmemeli ayrıca su tüketirken bir anda fazla miktarda değil saatlere bölerek tüketilmesi önemlidir.

Üçüncüsü ve son  olarak ramazan azalan aktive azlığı arttırmak olmalıdır. Günde en az 45 dk yürüyüş metabolizmanın düzenlenmesi açısından önemlidir, Spor ayrıca yavaşlayan metabolizmayı hızlandırma adına önemlidir.

 

Bayram kahvaltısına dikkat!

Öncelikle insülin salınımını az uyaracak, tokluğu pekiştirecek gıdalar tercih edilmelidir. İlk kahvaltılar kesinlikle kızartma, hamur işi ya da tatlı içermemeli. Klasik beslenme diye tabir edebileceğimiz peynir, zeytin, yumurta, bal ve bol miktarda yeşil sebzeler tercih edilmelidir.

Yine gün içerisinde klasik Türk mutfağı olarak isimlendirebileceğimiz az yağlı ve salçalı olacak şekilde zeytinyağlı yemekler, çorbalar, sebze yemekleri tüketilmeli. Tatlı olarak baklava ve börek tarzı gıdalar yerine sütlü tatlıları, meyveli dondurmaları tercih etmek gerekir. Tüm bu gıdalar gaz ve şişkinlik oluşumunu azaltacaktır.

 

Bayramda Sağlıklı Menü Örnekleri

Kahvaltı  (07:00-10:00)

1 dilim peynir

3-4 adet zeytin veya 2-3 adet ceviz

1 tatlı kaşığı pekmez veya bal

1 adet haşlanmış yumurta

1-2 dilim tam buğday ekmeği

Söğüş domates ve salatalık

 

Öğle  (12:30-13:00)

90 gr ızgara et/balık/tavuk

6 kaşık bulgur pilavı veya kepekli makarna

Bol salata

 

İkindi (16:00-17:00)

1 kase sütlü tatlı veya 2 adet meyve

 

Akşam:(19:00 – 20:00)

1 kase çorba

1 porsiyon sebze yemeği

Salata

1 kase yağsız yoğurt

1-2 dilim tam buğday ekmeği

 

Alt bölüme soru veya görüş belirten bir yorum yapabilir veya hemen RANDEVU alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir